Girişimcilerin Kendilerine Sormaları Gereken Sorular

Kendi işinizi kurmak istiyorsunuz. İşinizin patronu olacaksınız. Hem çok kazanak hem de yaptığınız işten tatmin olacaksınız.

Bir girişimci olarak hazırlık ve karar verme aşamalarında hangi hususları göz önünde bulundurmanız gerekiyor beraber tartışalım:

 1. Ne iş yapmak istiyorsunuz? Öncelikle işe karar vermelisiniz. Hangi iş sizi heyecanlandırıyor? Kendinizi ne iş yaparken hayal ediyorsunuz? Nasıl bir iş? Bilgi ve tecrübeniz daha çok hangi alanda? Seçtiğiniz işi neden seçtiğiniz önemli. Yalnızca o alanda bir açıklık gördüğünüz için mi? Tutacağını düşündüğünüz için mi? Popüler olduğu için mi?
 2. İşin kendisini, doğasını, yapısını, imkanlarını, zorluklarını, risklerini, fırsatlarını araştırmak için nasıl bir yöntem izleyeceksiniz? Hangi kaynaklara başvuracaksınız? Bu işle ilgili olarak kimden, nereden danışmanlık/yardım almayı planlıyorsunuz? Kimlerle görüşeceksiniz? Bu kaynakları nasıl belirlediniz? Kaynakların yeterli ve uygun olduğuna nasıl karar vereceksiniz?
 3. Bu işle ilgili varsayımlarınız neler? Becerikli, bilgili, tecrübeli, akıllı, zeki, girişimci, iyi bir yönetici olduğunuz? Piyasada bu işe ihtiyaç olduğu? Müşterilerin ürünle/hizmetle ilgileneceği? Kaynaklarınızın bu işi kurmaya ve yürütmeye yeteceği? İyi ortaklarınızın olduğu/olacağı?Kaynaklarınızın yetmediği yerde başka kaynaklar bulabileceğiniz? Çevrenizdekilerin sizi destekleyeceği? Ekonominin iyi gideceği? Devlet tarafından destekleneceğiniz? Kanun ve yönetmeliklerin istediğiniz şekilde devam edeceği/değişeceği? İyi çalışanlar bulabileceğiniz? İşin kazançlı olacağı? İşin kolay olacağı? Ödemeleri zamanında alabileceğiniz?…
 4. Seçtiğiniz işi nerede yapmak istiyorsunuz? Eğer bir yer seçtiyseniz bu yeri neden seçtiniz? Orada yaşadığınız için mi? O bölgeyi iyi tanıdığınız için mi? Seçtiğiniz yerde yapmayı planladığınız işe ihtiyaç olduğunu mu gördünüz? Üretim yapıyorsanız hammaddeye mi yakınsınız? Satış yapacağınız pazara mı?
 5. Ekibinizi nasıl oluşturacaksınız? Nasıl ir paylaşım öngörünüz var?
 6. Rakiplerinize nazaran nasıl bir üstünlüğünüz var? Sizin hizmetiniz/ürününüz diğerlerinden nasıl farklı olacak? Daha hızlı, kaliteli, uygun, teknolojik, akıllı, sağlam, güvenilir, kolay ulaşılabilir, çevreci, sürdürülebilir ürünler/hizmetler; satış sonrası desteği…? Soruyu şöyle de sorabiliriz: Müşteriler sizi neden tercih etsin?
 7. Ürününüzü/hizmetinizi nasıl pazarlayacaksınız? Bir strateji belirlediniz mi? Aklınızda kampanyalar var mı?
 8. Ürününüz/hizmetiniz için bir isim seçtiniz mi? Seçerken daha önce kullanılmamış, akılda kalıcı, sizin yapacağınız işle uyumlu bir isim seçmeye çalşın. Ayrıca düşündüğünüz ismin sosyal medyada, internet sitelerinde kullanılıp kullanılmadığını araştırın. İsminiz size özgü olsun.
 9. Nasıl bir marka olacaksınız? Eğer karar verdiyseniz markanızı tescil ettirdiniz mi?
 10. Hizmetiniz için fiyat belirlediniz mi? Kendinizi nasıl konumlandıracaksınız? Değerlerinizi belirlediniz mi?
 11. Satışınızı nasıl yapacaksınız? Hangi kanalları kullanacaksınız? Eve teslim, online satış, kapıda ödeme…?
 12. Satış sonrası müşterilerinize nasıl destekler, hizmetler sunacaksınız? Bakım, ürün değişimi, ürün iadesi, arıza giderimi, kullanıcı eğitimi…
 13. Bu işin oturması ve kazanıp kazanamadığınızı görmek için ne kadar bir süre veriyorsunuz? Bu süre için ne kadar kaynak ayırıyorsunuz? Bu sürenin sonunda eğer işler umduğunuz gibi gitmezse diğer planlarınız neler?
 14. Uluslar arası alanda bu iş nasıl yapılıyor? Bu işle ilgili onların gündemi ne? İşin geleceği nasıl görünüyor veya işte ne gibi farklılaşmalar olabilir?
 15. Eğer işiniz umduğunuz gibi tutarsa, ne kadar büyümeyi, işi genişletmeyi düşünüyorsunuz? Yan ürünler, hizmetler neler olabilir? Nerelere satış yapabilirsiniz?

Bu adımlardan hangileri en çok gözünüzü korkutuyor? Hangilerinde çekimserlik hissediyorsunuz? Henüz üstüne hiç düşünmediğiniz bir konu var mı? Hepsine tik atabilir misiniz?

Hali hazırda bir girişimciyseniz veya önceki tecrübelerinizden esinlenerek gelecek girişimcilere siz neler tavsiye edersiniz? Sizce hangi maddeler oldukça kritik?

Deneyimlerinizi ve fikirlerinizi duymak için sabırsızlanıyorum!

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s