Yaratıcılık Kasımızı Nasıl Geliştirebiliriz?

Yaratıcılık durduğu yerde duran bir şey değil Brad Hokanson’a göre (Minnesota Üniversitesi Tasarım Bölümü). Sanki bir kasımızmış gibi düşünüp, bol bol egzersiz yaparak geliştirebileceğimiz bir özelliğimiz daha çok.

Çocukluğumuzdan itibaren ne zaman farklı bir şeyi denemek istesek veya bir şeyi farklı bir şekilde yapmak istesek büyüklerimiz bunun pek de uygun olmayacağını söyleyerek maalesef istemeden de olsa yaratıcılık kasımızın az çalışmasına sebep olmuşlardır.

Hokanson, bir şeyi farklı yaparak her zamanki düşünce şeklimizi değiştirmeye bir adım yaklaşabileceğimizi paylaşıyor. Bu nedenle öğrencilerinden, yasal ve sağlıklı zeminde kalacak şekilde, bir şeyi farklı yapmalarını istiyor.

İlk önerisi ise farklı bir şey yemek, veya bir şeyi farklı bir şekilde yemek. Artık bu kısım kendi yaratıcılığımıza kalmış.

Eğer birileri bizi eleştirecek olursa veya neden böyle yaptığımızı sorarsa cevap olarak da “sınıf için”, “ödev için” diyerek kapıları açmamızı istiyor.

Eğer bakış açısı, konuları ele alış şekli, çözümleri ile yaratıcı biri olmak istiyorsak sanırım Hokanson’un dediği gibi yaratıcılık kasımızı çalıştırmamız gerekecek.

#1 Ne yiyoruz? Nasıl yiyoruz?

Deneyelim bakalım:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s