Sevdiğinizi Kendinizden Soğutma Reçetesi (Ben Almayayım)

İlişkilerimizdeki halimiz tavrımız ilişkilerimizin sürdürülebilirliği açısından son derece önemli. Eğer ilişkimize kastımız yoksa kesinlikle bu 6 hatadan kaçınalım:

1-İlgisizliğinizle kendinize hayran bırakın

Sevgilinizin belki önemli bir iş görüşmesi vardı, belki kritik bir sınavı veya kendisi için önemli olabilecek herhangi bir süreci. Ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz: Mümkün olduğunca, merakınızı yenerek gününün, görüşmesinin nasıl geçtiğini sormayın. Hatta güne başladığınızda o konu hiç yokmuş gibi başka şeylerden bahsedin. Gün içinde sevgiliniz muhtemelen stresli ve heyecanlı olacaktır, siz ilgiyi kendinizde toplamaya çalışın. Herhangi bir gerginlik olur, size ilgisizliğinizden dem vuracak olursa da, aman ne önemi var bu konunun diyerek sevgiliniz için önemli olan o anın sizin için ne kadar önemsiz olduğunun altını çizin.

2-Sevgiliniz için önemli olan kişileri, olayları önemsemeyin

Sevgiliniz için önemli olabilecek bir aile buluşmasından tutun da, arkadaşları ile bir araya gelmeye, veya senede bir kere olabilecek türden herhangi bir özel güne değin, sevgiliniz heyecanla beraber katılabileceğinizi hayal ederken, ne giyeceğinizi düşünürken, siz siz olun renginizi hemen belli edin. Bu günün anlamsızlığının, beraber olunacak akraba ve arkadaşların ne kadar sıkıcı olduğuna dair ufak bir söylem verin. Katılmak istemediğinizi belli edin. Zaten arkadaşları ile olmaktan pek fazla hoşlanmadığınızı sevgilinize hatırlatın.

3-Sevgilinizi bolca eleştirin

En çok işe yarayan yöntemlerden bir tanesi kesinlikle bolca eleştirmektir. Hayal gücünüzü kullanın, neyi, ne kadar eleştirebilirsiniz? Neleri tenkit edebilirsiniz? Kıyafet seçiminden, tarzının olmayışından, saçından tutun da okuduğu kitaba, izlediği filme, gülme şekline, konuşmasına, haline, tavrına kadar eleştirebildiğiniz kadar bolca eleştirin. Göreceksiniz, sevgiliniz bir yerde bu eleştiriler karşısında nasıl davranacağını şaşıracak ve bir anda özgüveni yerle bir olacak. İşte belki o anda o tılsımlı cümleyi duyabilirsiniz, ben sana layık değilim, sen daha iyilerine layıksın. Sadece odaklanmanız ve eleştirilecek konuları, özellikleri iyice belirleyip belli sıklıklarla bunu tekrarlamanız gerekiyor. Tekrar çok önemli. Hem de bu eleştirilerin etkinliğini artırmak için eleştirilerinizi mümkünse birilerinin yanında özellikle sevgilinizin değer verdiği insanların yanında yapmanız eleştirinizi taçlandıracaktır. Bu konudaki altın kural: tekrar.

4-Eski defterleri açın

Kavga edecek, tartışacak konu bulamıyor musunuz? O halde iyi tecrübelerden yola çıkmak çok pratik ve etkili olacaktır. Biraz geriye gidin ve düşünün, en son hangi konuda tartışmıştınız? Acaba o konuda tüm detayları yeterince konuşabilmiş miydiniz? Zaten önemli değil, konu kapanmış, tüm sorunlar halledilmiş olsa da tekrar konuyu açmak, hatırlatmak son derece etkili olacaktır. Eski defterleri açtığınız ve tabiri uygunsa ısıtıp ısıtıp tekrar sunduğunuz için sevgiliniz size anlam veremeyecektir. Sevgiliniz konuyu neden tekrar açtığınızı düşüne dursun siz o esnada konunun derinliklerine çoktan kulaç atmış olacaksınız.

5-Bir küsün, bir daha zor barışın

Küçük tartışmaları, kavgaları taçlandıracak en güzel şey şüphesiz kolay halli barışmamaktır. Yerli yersiz yapılan kaprisler ve küsüp barışmamalar ilişkileri soldurmak için adeta can suyudur. Özür dilemek, alttan almak, gönül almak gibi klişelerden uzak durarak ilişkiyi istediğiniz çıkmaza sürükleyebilirsiniz. Kesin çözümdür, fazla söze gerek yoktur, deneyin, pişman olmayacaksınız.

6-Sevgilinizin uyarılarına kulak asmayın

Muhakkak sevgilinizin sizden yapmamanızı veya yapmanızı istediği şeyler vardır. Belki görüşmenizden çok fazla haz etmediği kişiler, gitmenizi istemediği yerler, değiştirmenizi istediği davranışlar ve dahası. Tek bir hamlenizle hepsini geride bırakabilir, ve sevgilinizi gelişmeme ve değişmeme özgürlüğünüzle baş başa bırakabilirsiniz. Bunun için sevgilinizin nazik ricalarını ve uyarılarını duymazdan gelmeli, onlara kulak asmamalı ve tutumunuzda ısrarcı olmalısınız. Eminiz ki bu tutarlı haliniz sevgilinizin gözünden kaçmayacaktır.

Sevgilinizin sizi terk etmesinde önemli rol oynayacak bu tavırlarınız tabi ki çoğaltılabilir. Ancak bu yazımızda  en etkili olabilecekleri toparlamaya çalıştık. Unutmamalısınız ki tüm bu çözümlerin tek bir ortak noktası var: Sevgilinize değerli olduğunu, sizin için önemli olduğunu hissettirmemek. Bu stratejiden hareketle çözümleri artırabilir,  sevgilinizi daha çok etkileyebilecek yöntemlere ulaşabilirsiniz. Sevgilinizi arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle tanıştırmamak, sevgilinize pek fazla zaman ayırmamak, sevgilinizin başarılarını, güçlü yanlarını küçümsemek, görmezden gelmek bunun yanında zayıf yanlarını vurgulamak, yapmak istediği şeyleri yapmamaya özen göstermek en klasikler arasındandır. Sizi her ne kadar sevip saysa da bu davranışlarınıza kayıtsız kalamayacaktır.

Tüm bunları yaptığınız halde sevgiliniz hala sizi terk etmedi mi? Panik içerisinde misiniz? En yakın ilişki terapistine gitmenizi tavsiye ederiz.

Ya da her şey yolunda gitti ve artık yalnız başına mısınız? Lütfen paylaşın, siz neler yaptığınız terk edilmek için? Lütfen paylaşın:)

3 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. ferhatkonas dedi ki:

  Ya çok faydalı bir eser olmuş bu elinize sağlık, gülerek ve beğenerek okudum. Okurken bütün bunları yapan bir model canlandırdım aklıma komedi filmi gibi oldu.

  Aslında bu kadar şeye gerek var mı? Ben ayrılmak istiyorum dediğinizde olay çözülmezmi?

  Beğen

  1. Kesinlikle çözülür. Peki ilişkisini sürdürmek isteyen ne yapsın, bari bunları yapmasın :))

   Liked by 1 kişi

   1. ferhatkonas dedi ki:

    kesinlikle yapmasın :))) ahahaha

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s