Bunaldığımızda Evde İyi Hissedebilmemiz için 7 İpucu

Öyle zamanlar olur ki değil evden yataktan çıkasımız bile gelmez. Eğer evden çıkmamaya kararlıysak yataktan çıkarak başka bir kararlılık gösterelim ve şöyle bir silkelenip güne başlayalım.

Bugün evden çıkmayacağız, kararımızı verdik. Peki, evde ne yapsak ki kendimizi daha iyi hissetsek dediğiniz anda işte yararlılığı denenmiş, kanıtlanmış 7 alternatif pratiğimi paylaşıyorum:

Önce müzik vardı

Yataktan çıktık, kesinlikle bize eşlik edecek, içimizi ısıtacak bir şeyler lazım. Sabah kahvesinden bahsetmiyorum, önce müzik! Ruhumuzu sarıp sarmalayacak, bizi dinlendirecek, güne hazırlayacak güzel bir müzik seçelim öncelikle, diğer her şey müziğin ritmine uysun.

Temiz çarşaflar, evde bahar havası

Hele de kocaman bir yatağınız varsa yatağınızın çarşaflarını değiştirmek, hem de tek başınıza tam bir baş ağrısı gibi gelebilir, angarya demeye dilim varmadı Ama etkisi tecrübe ile sabit, çarşafları değiştirmek, yerine mis gibi sevdiğiniz tertemiz başka bir takımı sermek, akşam o yatakta yatacağınızı düşünmek şimdiden içinizi huzurla dolduracaktır. Belki de öğleyin hafif bir şekerleme yaparsınız. Yeni çarşaflarla evde bahar havasını hissedeceksiniz. Birkaç damla lavanta yağını da yatağınıza damlatın odanız mis gibi koksun. Oooh mis

Çekmeceler gizli sığınağımız olmasın

Evde elinize ne gelse bir anda çekmecelerin içine atanlardan mısınız? O halde çekmecelerin içini merak etmemize gerek yok, biraz hayal gücü dağınıklığı görmemizi sağlar.

Evdeki çekmecelerin  içinin düzensizliği fark etmesek de bizi, zihnimizi yorar. Gerçekten de bizi hafiften strese bile sokar. Erteler de erteleriz, dağınıklığı her gördüğümüzde içimiz daralır. O halde, hazır evdeyiz, karar verelim, çekmecelerimizi düzenleyelim bugün. Tüm gereksizlerimizi çöpe atalım. Nicedir aradığımız birkaç parça eşyamızı görüp sevinelim, anılarımızı tazeleyelim Aaa bu da varmış diyerek, masraf yapmaktan kurtulalım.

Çekmeceler demişken, işi biraz daha büyütelim, kitaplığımızı da düzenleyelim. Kütüphaneden alıp da nicedir geri veremediğimiz kitapları bir yana ayıralım, şunları da bir yere bağışlayalım, aa bu kitabı da almışım unutmuşum, bunu da şuracığa koyuyum, kitabım biter bitmez buna başlarım. Ooh bu da mis 👍👍

Kesinlikle Ilık bir duş , varsa küvet sefası

Evimiz derli toplu. Biraz da kendimizi, kafamızı toplayalım. Ilık bir duş, sevdiğimiz duş jelleri, sabunlar, harika kokular bizi biraz kendimize getirir. Suyun dokunuşu ile rahatlayalım. Hele de küvetimiz varsa, küveti dolduralım, içine biraz da tuz atalım, olmuşken detoks olsun  20 dk cık. Düşünelim, rahatlayalım.

Her dem kahve

Şöyle güzelce en sevdiğiniz kanepenize, berjerinize gömülün. Dizlerime de güzel bir koltuk şalı alınca koltuğumla tüm bağımı kurabiliyorum. Kahvemi de hazırladım, ister Türk kahvesi olsun, ister filtre kahve fark etmez, kokusu buram buram etrafımı sararken nicedir aklımdaki dergilere mi göz gezdirsem, bir şeyler mi okusam, yoksa izleme listemdeki filmi mi izlesem, ay ne çok yapacak şeyim var  Dışardaki manzara da cabası, yoksa bir şeyler mi yazsam, kendi kendime düşünsem de, rahatlasam mı…

Çiçeklerimizle ilgilenelim

Çoğu zaman onlarla da ilgilenemiyoruz yeterince. Hangisinin yaprağı solmuş, hangisinin saksısı değişecek, nasıllarmışlar?

Çiçeklerimizle biraz sohbet eminim hepimize iyi gelecektir.

Evdeki saksı çiçeklerinin yanı sıra, eğer vazoda da taze çiçeklerimiz olabilirse arada bir, iyi hissetmemiz için o kadar güçlü bir sebebimiz olabilir ki! Eğer canımız biraz sıkkınsa, eve giderken kendimize taze çiçek almak kendimize yapacağımız en iyi jestlerden bir tanesi kesinlikle.

Kendimize lezzetli bir şeyler hazırlayalım

Biraz atıştırmalıktan kime ne zarar gelir ki? Hele de evde uzun bir gün bizi bekliyorsa, şöyle en sevdiğimizden…Pizza mı sipariş etsek, kendimize güzel bir sandviç mi hazırlasak? Yoksa kek mi yapsak, buzluktaki dondurmaya mı göz diksek, ne yapsak, ne yesek? Biraz keyfimize bakalım  

Sizin önerileriniz neler? İçiniz bunalmışken, evde siz neler yaparak iyi hissediyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s