İlişkinin Üç Sacayağı

Blue Valentine filminde geçer, erkek bir kadını görür ve aşık olur, bu kadını kaçırmamalıyım, onunla evlenmeliyim der, kadınsa seçeneklerini değerlendirir, en iyi işi olanı seçer. Kulağa pek romantik gelmiyor, ikinci kısım.

İlişkinin dinamiği nedir?

Bir ilişki için 3 tane ana dinamik vardır: Fiziksel çekim, uyum ve sevgi. 3 ‘ü de olmazsa olmaz. Biri var diğeri yok, veya birinden çok diğerinden az, olmaz. İyi bir ilişki için, 3’ünden de, en azından beklentimiz ölçüsünde olması gerekir.

Fiziksel Çekim

İlişkinin olmazsa olmazı, 3 ana gereklilikten biri. Küçümsememek gerekir. Çok güzel veya yakışıklı olmamız gerekmez lakin gerek sevgiliye baktığımızda gerekse de sevgili bize baktığında şöyle içimiz bir hoş olmalı.

Aramızda müthiş uyum var, çok iyi anlaşıyoruz, çok gülüyoruz, ailelerimiz de denk, isteklerimiz de…Ama gel gör ki aramızda bir çekim hissetmiyorsak arkadaş  kalalım daha iyi. Zorlamayalım. Madem de bu kadar iyiyiz hoşuz, birbirimizi de kaybetmeyelim, arkadaş arkadaş takılalım.

Eğer birisiyle çok iyi anlaştığımızı düşünüyorsak veya ona aşkımızı dile getirdiğimiz halde neden bizimle sevgili olmadığını düşünüyorsak belki de cevap şudur: onun için yeterince çekici değilizdir.

Bu noktada eğer hale çok ısrarcıysak, ille de o olsun diyorsak, neticede “çekicilik” görecelidir, ve bu görece kavramıyla biraz oynayabiliriz. Subliminal mesajlar gönderebiliriz, kendimizi modifiye edebiliriz, miş gibi yapabiliriz, ancak değer mi bu uğraşılara, tartışılır. Neticede doğal olarak çekici gelmek, her halde daha arzu edilesi olurdu, örneğin doğal olarak o arabaya, eve sahip olmak, doğal olarak komik olmak…

İlk görüşte fiziksel çekim hissedilir mi, yoksa sonradan sonradan konuştukça, tanıdıkça artar mı? İlk görüşte olması fazla değer verilen ancak pek de muteber olmayan bir şey midir bu da tartışılır. Ama şunu da es geçmemek gerekir ki aşk oldukça kimyasal bir şeydir, en az bizim kadar.  

Uyum

İnsan birinden hoşlanınca, birine gönlü kayınca “yaaa bu olmazsa da olur, idare ederim” gibi düşünüyor ancak ileriki zamanlarda o idare edeceğimiz konu hep önümüze geliyor. İdare etme konusunda biraz tasarruflu olmakta fayda var. Veya idare edeceğimiz konu bizim için en az önemli konu, en az öncelikli alan olsun ki çok sıkıntısını çekmeyelim yoksunluğunda.

Gelelim asıl konuya. Uyum. Biraz oyun bozanlık yaptık, 3 ana dinamik derken, şöyle ki, uyum başlı başına içinde onlarca dinamik taşıyor. Neyde uyum, öyle bir şey ki, eşler, hayatı birlikte yaşamaya niyetli iki kişi, neyde uyumlu olmalı? Hayatın ta kendisinde! Uyku saatinde, giyiminde, beslenme şeklinde, kişisel bakımında, para harcamada, espri anlayışında, iş hayatında, arkadaş seçiminde, hobilerinde, tutumunda, üslubunda, entelektüelliğinde, zekasında…Hayatın her şeyinde.

Peki ne kadar uyum? Belki bu kısım biraz üstünde oynayabileceğimiz bir alan veriyor bize. Herhangi bir konuyu ele alalım, uyumu aradığımız, ve soralım, bu konu benim için ne kadar önemli, bu konudaki asgari beklentim ne olabilir? Biraz filtreleme seçeneklerini hafif esneterek cevapları bulabiliriz.

Bu da tamam, cevaplarımızı hazırladık. Belki de biliyorduk bile. Biliyoruz çoğumuz, ama yapamıyoruz, asıl mesele biraz da bu. Çünkü her zaman birine aşık olamıyoruz, her zaman birini çok sevemiyoruz, her zaman birine böyle bakamıyoruz, bunlar elimizdeyken de bir şeylerden ödün vererek biraz idare ederek birlikteliği yaşamak, sürdürmek istiyoruz.

Bu durumda idare etme durumunda olduğumuz konu nedir, bu konuya biraz çalışmamız gerekebilir. Muhtemelen bu idare etme süreci tüm birlikteliğimiz süresince devam edecek. Peki, biz ne kadar idare edebiliriz, bu konuda yeterince gerçekçi miyiz? Kendimize soralım.

Sevgi

İnsanın yapabileceği en güzel şey: Sevmek.

Sevgi gerek hepimize. Sevince ilgileneceğiz, önemseyeceğiz, hoş göreceğiz. Sevince özleyeceğiz, bekleyeceğiz.

Sevebilmemiz içinse çaba gerek. Sevenden ziyade, sevdirenin çabası gerek. Ne kadar nazik, ilgili, sevecen, anlayışlı olabilirsek karşımızdaki de bizi o denli çok sever, eğer sevmeye kabiliyeti ve isteği varsa.

Sevgi bizi bir arada tutacak, tutkalımız olacak, bizi saracak.

Sevgi gönlümüze düşebilmeli ve gönlümüze düşeni gönlümüzce sevebilmeliyiz.

Sevgi, uyum ve fiziksel çekim bu 3 sacayağı da varsa ilişkimiz olur mu?

Şartlar uygunsa olur gibi:) Öncelikle tanışmak gerekir, mümkünse yakın mesafede yaşamak, ilişki durumu müsait, bir ilişki yaşamaya istekli olmak yanı sıra ilişki yaşayabilmeye elverişli bir iş hayatına da sahip olmak önemli avantajlar olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s