Ebeveynlerle İlişki Üstüne

Bazı ebeveynler ilgilidir, bazıları ilgisiz. Bazıları alıcıdır, bazıları verici. Bazıları sevgi dolu, sıcak; bazıları ise soğuk. Bazıları anlayışlı, bazıları anlayışsız. Bazıları geniş görüşlü, bazıları sabit fikirli. Bazıları demokrat, bazıları otoriter.

Ebeveynlerimizin profesyonel ebeveyn olduklarını düşünürüz. Bir kere ebeveyn olduklarına göre konuyla ilgili her şeyi en iyi şekilde biliyorlardır, en uygun şekilde davranmaları gerekir diye varsayarız. Ancak genelde gerçek bu şekilde değildir. Ebeveyn olmak kimseyi mükemmelleştirmez aksine hatalar dev aynasında görünür.

Muhtemelen çok planlamadan, hazırlık yapamadan hayatın koşturmacasında ebeveyn oluvermişlerdir. Onlar da kendi ebeveynlerinden ne gördülerse gayri ihtiyarı onu uyguluyorlardır. Belki kendi ailelerinde gördükleri sevgiyi, ilgiyi belki de gördükleri şiddeti yeniden üretiyorlardır.  “Ben asla böyle olmayacağım!” dedikleri bir şey varsa belki ona dikkat kesilmişlerdir. Ama onun haricinde doğaçlama yapıyorlardır. Çocuk yetiştirmek bu denli karmaşıkken doğaçlama da her zaman en güzeli olamıyordur.

O zamanlar şimdilerde olduğu gibi her yerden bilgi de fışkırmıyordu. Neyi, nasıl yapacakları bir tık uzaklarında değildi. Telefonu her ellerine aldıklarında sosyal medyada önlerine çıkan eğitimciler, psikologlar da yoktu muhtemelen. Şanslıysalar doğum sonrasında ilk aylarda anneleri destek olmuştur. Sonra yalnız kalmışlardır. Hem çalışıp (evde veya dışarıda), hem de çocuk bakmak, yanı sıra diğer roller de cabası.

Muhtemelen çocukları için en iyisini isteseler de- ki bu iyi, kimin iyisi bu kısım da tartışmalı- bazı ebeveynlerin ne kendilerini iyileştirmeye ne de çocukları için daha iyi bir gelecek kurmaya güçleri yetmiyor. Bazıları kendini geliştirecek, yeni fikirlerle tanışacak, kendilerine yatırım yapacak fırsatı hiç yakalamamış ve belki de yakalayamayacak olabiliyor. Bizlerin eşit olmadığı gibi ebeveynlerimizin de fırsatları eşit değil. Bazıları gerçekten kötü tercihler yaptılar, ki böyle olsun istemezdiler. Onlar için de birçok şey istedikleri gibi gitmiyor. Bazıları hayallerinden çok uzaktalar.

Sanırım bu yüzden anne babalar çocuklarına “Bir çocuğun olsun, anlarsın.” der. Kim bilir!

Ebeveynlerimiz, her şeyin en doğrusunu bilen, her zaman en iyiyi seçen, en iyi şekilde davranan mentorlarımız, koçlarımız, rehberlerimiz değiller. Böyle olması elbette çok iyi olurdu. Çok şanslı olurduk.

Bu noktada bir kabulümüzün olması bizi rahatlatacaktır: Onlar mükemmel değiller. Belki yeterince iyi bile değiller. Ellerinden gelenin en iyisini yapabilirlerse daha da fazlasını yapmak isterler. Yapabildikleri bu kadar: Azıyla, çoğuyla, eğrisiyle, doğrusuyla.

Onları suçlamak, geçmişe takılı kalmak bizi ilerletmeyecektir. Geçmiş, geçmişte kalsın. Hata yapabileceklerini kabul etmek ve beklentiyi düşürmek bizi koruyacaktır. Böylelikle hata yaptıklarında, ki yapacaklar, mükemmel oldukları varsayımımızla onları da kendimizi de yormayız. Dönüp dolaşıp ebeveynlerimize kızdığımız zaman aklımıza bu gelsin.

Yapabileceğimiz onların eksiklerinden ders almak, aynı hataları tekrarlamamak. Bir de çözümü kendimizde aramak. Şöyle ki, çözümü karşı tarafta ararsak, çok zaman kaybederiz ve beklemekten yoruluruz. Büyük ihtimalle sonuç da tatmin edici olmaz. Bu nedenle onların değişmesini beklemek yerine kendimizi, tepkilerimizi yönetmek bizi huzurlu bir ilişkiye daha çok yaklaştıracaktır. Biz neyi daha farklı yapabiliriz? Gerektiğinde kendimizi nasıl koruyabiliriz? Sınır koymamız gereken durumlar var mı? Hangi koşullarda sınırlarımıza dikkat etmeliyiz?

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Anonim dedi ki:

    Bu yazıda bir önceki gibi daha önce rastlasaydim diyeceğim bir yazı olmus

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s