Eşsiz Sinir Ağlarımızla Neler Yapabiliriz?

Eşsiz bir dokunuş için bizi bekliyor hayat. Parmak uçlarımızda hafif bir karıncalanma… Düşündükçe karnımıza hafif bir ağrı giriyor. Heyecanlanıyoruz. Dünya da heyecanlı. Bizi bekliyor, tanımasa da.

Neler yapabiliriz? Farklı bakış açımızı, eşsiz deneyimlerimizi, bilgi birikimimizi, kültürümüzü, görgümüzü, bakış açımızı nasıl yansıtabiliriz? Nasıl dokunabiliriz hayata? Nereden başlamalı, neler yapılmalı? Neler ıskalanmamalı? Birlikte düşünelim…

 1. Çalıştığımız alanda daha önce neler yapılmış, şu anda neler yapılıyor? Literatür taraması yaparak alanımıza hakim olmaya çalışıyor muyuz?
 2. Çalıştığımız alanın dışında kalan diğer bilimlerin, konuların, gündemlerin, yöntemlerin… bizim çalışma alanımıza ne gibi katkıları olabilir? Örneğin Skype yalnızca sevdiklerimizle, arkadaşlarımızla görüşmemizi sağlamaz aynı zamanda kurumsal hayatta da oldukça sık kullanılır gerek mülakatlar gerekse ofis dışı toplantılar için. Herhangi bir şeyi aklımıza ilk gelen kullanımının dışında nerelerde kullanabiliriz? Yeni buluşların farklı bilim dallarına ne gibi katkıları olabilir?
 3. Farklı alanlarda okumalar yapıyor muyuz? Biyolojinin sosyolojiye, sosyolojinin ekonomiye, ekonominin ticarete ve birçok diğer konuya bağlantılı olduğunu düşündüğümüz zaman farklı disiplinler arasında bağlantı kurmayı ve geleneksel bakış açısının bu sayede dışına çıkarak yeni yorumlara kapı aralamayı başarabiliyor muyuz?
 4. Başarılı insanları, kurumları, modelleri, yöntemleri inceliyor muyuz? Birbirimizin başarılarından ve başarısızlıklarından yeterince yararlanabiliyor muyuz? Haberdar mıyız birbirimizden? Güçsüz yanlarımızı güçlendirmeye, arkadaşlarımızdan, rakiplerimizden öğrenmeye açık mıyız?
 5. Gerektiği zaman taklit edebiliyor muyuz? Mükemmeli arama kaygısını bir yana bırakarak kendi kendimize, deneye deneye kendimizi iyileştirebiliyor muyuz?
 6. Yeni bilgilere aç mıyız? Gündelik hayatta öylece vakit mi dolduruyoruz? Yalnızca yanımızdakilerle kendimizi karşılaştırıp vicdanen rahat bir şekilde günü sonlandırıyor muyuz yoksa kendimizle yarışıp her gün bir öncekinden daha gelişmiş, daha güçlü, daha istekli olmaya mı çalışıyoruz?
 7. Dünyada bugün neler tartışılıyor? Yalnızca ülkemizin değil, dünyanın gündemi ne? Neler konuşuluyor, neler tartışılıyor? Bunların kaçını kendi sohbetlerimize, gündemimize taşıyabiliyoruz?
 8. Etrafımıza baktığımız zaman, kendi eşsiz varlığımızla bu çevreye, insanlığa, evrene nasıl dokunabiliriz? Nasıl bir katkımız olabilir? Beynimizdeki eşsiz sinir ağları ile neler yapabiliriz?

Etrafımıza alıcı gözle bakalım. Gözleyelim, izleyelim. Neler oluyor, neler devinim halinde?

Biz neler yapabiliriz?  Hadi bakalım, pamuk eller kaleme:)

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Anonim dedi ki:

  Harikasın

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s