Taze Mezunlar için Yol Haritası

Tebrikler, mezun oluyorsunuz, yaz okulundan birkaç ders alınca mezun olabilecek olsanız da artık mezun sınıfında sayılırsınız.

Heyecanlısınız, kep attınız, balo için son hazırlıklar da tamam, gitsem mi gitmesem mi derken arkadaşlarınızın ısrarına dayanamayıp birçoğunuz oldukça iyi eğlendiniz.

Güzel bir yaz tatili, memlekete, aile yanına dönüş, yapılacaklar listesi bir hayli uzun.

Hangisinden başlasak, ne yapsak ne yapmasak, taze mezun taze işsiz diye adlandırırken kendinizi bu yazı biraz içinizi ferahlatsın.

Önce nefes alın. Rahatlayın. Belki çok sıkı bir üniversite dönemi geçirdiniz, yazlarınız da hep dolu doluydu yoruldunuz, belki de biraz gevşek davrandınız şimdi hafiften stres altındasınız neyi nasıl yapsam diye.

Önce nefes:)

Arkadaşlar, bir yandan şunu paylaşmadan yapamayacağım. Bu dönem muhtemelen en zevkli döneminiz, ne öğrencisiniz ne de çalışan. Önünüzde sınırlı ve sınırsız imkanlar:)

Nasıl olsa iş temposuna bir girdiğiniz zaman uzun zaman bu temponun içinde kalacaksınız, çoğu zaman planlama yapacak, kariyeriniz için durup düşünecek fırsatı dahi bulamayacaksınız.

Bu yüzden şimdinin tadını çıkarmaya çalışalım. Yalnızca eğlenerek, zamanı doldurarak değil, kendimizi dinleyerek, anlayarak, ne istediğimizi, ne yapabileceğimizi düşünerek. (Bunun için kendimize sorabileceğimiz sorular için bu yazıya göz atabilirsiniz. )

Biraz hayatı keşfetmek mi istiyoruz, eğer imkanımız varsa neden olmasın.

Yaz boyunca iş ilanlarına mı başvuracağız, o zaman istediğimiz işler için başvuru kriterleri neler, bizden ne istiyorlar hemen araştıralım. Gerekli sınavlara girelim, sertifikaları edinelim, elimizde sınav sonuçlarımız, belgelerimiz olsun.

Hocalarımızdan referans mektupları mı isteyeceğiz, ertelemeyelim.

Belki birkaç iyi staj ayarlayabilirsek ne yapmak istediğimize daha isabetli karar verebiliriz.

Bu arada bağlantılarımızı da sıklaştıralım. Arayalım, soralım, bağlantıda kalalım. Üst dönemlerden tanıdıklarımızdan fikir alalım, onlar nerelerdeler, neler yapıyorlar, memnunlar mı, bizi tavsiye edebilirler mi?

Arkadaşlar yaratıcı ve cesur olun. Yaz geldi, suya atlamaktan çekinmeyin, kenarda oyalanmayın.

Hadi sulara!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s