Mutlu Olabilmek için

Farketmişizdir, o çok istediğimiz “şeye” sahip olunca bir anda çok mutlu oluverirmiş gibi oluruz, ancak uzun sürmez, alışırız hızlıca, eskitiriz.

O çok istediğimiz arabayı almak, evi istediğimiz gibi döşemek, istediğimiz bölüme girmek, mükalatta başarılı olmak, sevgilimizin olması, profesör olmak, yarışmayı kazanmak mutlu etmez bizi. Hepsine alışırız.

Mutluluk daha içsel bir şey. Bir şeye sahip olmak ya da olmamaktan bağımsız, kendi yağıyla kavrulan, demlendikçe tadı oturan bir şey. En güzeli öğrenilebilir olması.

En iyisi mutluluk ile ilgili farkındalığımızı artırmak ve şansa bırakmamak nasıl hissettiğimizi. Gerektiği yerde çabalayarak biraz daha mutlu hissetmemiz hiç de kötü bir fikir olmaz.

Genetik

Yapılan araştırmalar  genetiğimizin mutluluğumuz üzerinde bir etkisinin olduğunu göstermekte, çok olmamakla beraber. Bazılarımız doğuştan biraz daha mutlu,  mutlu olmaya biraz daha yatkın.

Ancak mutluluğun öğrenilebilir ve egzersizlerle geliştirilebilir olması bizim için sevindirici haber.

Genetik olarak mutluluğa yatkın dahi olsak, tek başına yine de yeterli değil. Bu yüzden tersi de geçerli, mutluluğumuz için çabalamalıyız.

Geniş Aile,Sevdiklerimizle Bolca Vakit Geçirmece

Hepimiz onaylanma, beğenilme, sevilme ihtiyacı hissederiz. Bizi kucaklayan bir ortamımızın olması bize güç verir. Aynı zamanda bir araya gelinerek yapılan güzel sohbetler, aile kahvaltıları, akşam yemekleri, çay saatleri, arkadaşlarımızla buluşup oynadığımız oyunlar, öylece seyre dalınan manzaralar, çıkılan hafif yürüyüşler hepsi daha iyi hissetmemizi sağlar.

Sevdiklerimizle birlikte olmak, onlarla kaliteli zaman geçirebilmek, bazen sadece birlikte olmak bile daha iyi hissetmemizi sağlar.

Sevgiyi çoğaltmak ve paylaşmak muhakkak ki iç huzurumuzu besler.

Sevdiklerimize zaman ayırmaktan, onların iyiliğini gözetmekten hiç imtina etmeyelim. Sevdiklerimiz bizler için yeryüzü hazineleri. Birlikteliklerimize gereken emeği ve özeni gösterelim.

Paylaşmak

Öğrendiğimiz güzel bir şey, işimize yarar bir bilgi, iyi bir fikir, lezzetli bir tarif, artık kullanmadığımız bir eşya  veya yarar sağlayabileceğini düşündüğümüz herhangi bir şeyi paylaşmak bizi ayrıca mutlu eder. Paylaştıkça içimize iyi bir şey yapmış olmanın huzuru dolar.

Bu yüzden yeni şeyler denemeye, öğrenmeye ve mümkün olduğu ölçüde çevremizle bu bilgileri, tecrübeleri paylaşmaya çalışmak bizi daha güçlü kılacaktır.

Artık paylaşmak hiç olmadığı kadar kolay.Kime nasıl bir ilham verdiğimizi bilemeyiz, belki hayatına can simiti attık, belki çok zorlandığı bir kararı beraber alabildik, açmak için önünde beklediği kapıyı beraber ittik, belki uyandıran alarm olduk, belki temiz bir hava için zihninin penceresini açtık. Kim bilir.

Kendini Gerçekleştirmek

Aslında ne yapmak istiyoruz? Hayalimiz neydi? Ne yapınca kendimizi yarar sağlamış, tatmin olmuş hissediyoruz? Ötelediğimiz, ertelediğimiz şeyler arasından bulup çıkarmak gerek. Çıkarmamız gerek çünkü içimizdeki ateşi ancak o zaman alıştırabiliriz, ancak o zaman ateş tutuşur ve içimizi ısıtır.

Eğer şu anda yapabilecek durumumuz yoksa bile, o yolda olabilmenin tadını alabilmek için neyse eksiğimiz, bizi o istediğimizden alıkoyan engelimiz neyse, yavaş yavaş o engelleri aşmanın planını yapmalıyız.

Üstünde çalışmalıyız, programlamalı, takvimlendirmeliyiz. Şimdi değilse bile ne zaman, eksiklerimiz neler, o zamana kadar sahip olmamız gereken yetkinlikler neler bilmeliyiz. Hayatımızdaki konuları hayalimiz için önceliklendirip pusulamızın doğruluğundan emin olmalıyız. Her sabah hayalimize biraz daha yaklaşıyor olmak bile daha iyi hissetmemizi sağlayacaktır.

Eskiler özleyenim olsa da razıyım kavuşamasak da derler, biz biraz daha olumlu tarafında olalım, kavuşabilmek için ne gerekliyse şimdiden gerekeni yapalım. Sorumluluk alalım, farkında olalım.

Şükretmek

Hepimizin hayatında dönüm noktaları, zor köşe taşları var. Hepimiz bir şeyleri yoluna koymaya çabalıyoruz,  bir şeyler için sürekli çabalıyoruz. Hiçbirimizin hayatı kolay değil, hepsinin kendi içinde bir hikayesi var.

Aynı noktadayız. Bazen daha çok zorlanıyoruz. Bazen en güzel günümüz olmayabiliyor bu günümüz. Beraberiz. Benzer şeyleri hissediyoruz.

Yine de güzellikler var. İçimizde, etrafımızda, sahip olduklarımızda veya dilediklerimizde.

Soluklanalım ve şükredelim. Daha iyimser ve yüce gönüllü olmaya öykünelim.

Şükredelim, varlığımız için, sevdiklerimiz için.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s