Flört Sürecinde Neyle Karşılaşırsanız Kaçarsınız?

Bir ilişkinin en tatlı zamanlarından biridir flörtleşmek. Heyecanlar heyecanlar: Yeni birini tanımak, kendini tanıtmak, beraber bir şeyler yapmaya, daha fazla zaman geçirmeye çalışmak.

Bu süreçte aldığımız sinyaller, gözlemlerimiz ilişkinin ilerleyen safhalarında nasıl olacağı ile de ilgili bize fikir verir. Tabi ki fikir almak isteyene : )

Flört sürecinde müstakbel partnerinizde karşılaştığınız hangi özellikler, durumlar yüzünüzü ekşitir, size “acaba” dedirtir?

Beynelmilel birkaçını sıralamaya çalıştım. Sizin tecrübeleriniz neler, gözlemleriniz nasıl?

 1. Statükosunu göze sokan (işini, eğitimini, gelirini, malını-mülkünü, imkanlarını, entelektüellik seviyesini, gezdiklerini, gördüklerini, yediklerini…)
 2. “Ben seni üzerim”, ” Benim sorunlarım var.”, “Benden iyi sevgili olmaz.” beyanlarında bulunan (O zaman renk dans!)
 3. Hesap ödeten/ödetmeyen (Buradan ataerkillik sinyalleri alır kaçarım : )
 4. Sevgililerinin, partnerlerinin çetelesini tutan (kaç kişi, kaçı yerli/yabancı, birinci kelime…:/)
 5. Şiddetli iletişim dili kullanan (aşağılayan, hakaret eden, suçlayan, yargılayan, eleştiren, isim takan, dalga geçen, ezen, savunmaya geçen, duvar ören, küsen, trip atan…)
 6. Flört şiddeti: Stalk, kıskanma, kısıtlamaya çalışma, bağımsızlığını sağlayamama, müdahalenin türlüsü (görüşülen kişiler, gidilen yerler, ne kadar zaman geçirildiği, nerede ne yapıldığı, sosyal medya kullanımı, ne giyinildiği-giyinilmediği), onay verilmeyen konularla ilgili ısrar etme (rıza inşaa etmeye çalışma), gaslighting
 7. Cinsel uyumsuzluk (geniş bir alan burası: cinsellik hakkında konuşamamak, isteklerin karşılanamaması, cinsel şiddet…)
 8. Bir ilişkinin gelişebileceği ortamı sağlamaya gönlü olmayan: zaman ayırmayan, istekli olmayan, emek vermeyen, bir sorun olursa çözmeye çalışmayan
 9. Duygusal manipülasyonlarla ilgiyi üstünde tutmak isteyen (taktisyenlik, hemen cevap yazmamak, görüp görmezlikten gelmek, hoşlanmıyormuş-ilgilenmiyormuş gibi davranmak, hasta gibi davranmak, kahraman-kurban dramalarında gezinenler, gibiler gibiler…)
 10. Düşünme ve değerlendirme hataları yapanlar (Bu konu üstüne iyi kitaplar var. Aşırı genellemeler, nedensellik içermeyen neden sonuçlar…)
 11. +

Bunların üstüne konuşmayı çok isterim. Yorumlarınızı bekliyorum!

Podcast Önerisi

 • Yakın İlişkiler
  • Toksik İlişki İçinde Olduğumu Ben Nereden Bileyim? (6.02.22)
  • İyi Bir İlişkinin İçinde Olduğunu Nereden Bileyim? (23.01.22)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s