Sanat Sineması Severler Buraya!

Rengimizi belli etmenin zamanı geldi. Etrafımızdakilerin izlemeleri, sevmeleri için “Ama bir şans vermek gerek!” kabilinden harcadığımız zamanı birbirimize verelim, ne dersiniz?

Ben burada sizi bekliyor olacağım. Yakışacağı gibi, sabırla : )

İzledikçe, üstüne okudukça sanat sinemasının nitelikli sanat eseri olduğunu ve onu seyretmenin bir üslup çerçevesinde olması gerektiğini anlıyorum. Örneğin mümkünse filmleri özellikle sinemada seyretmeli, mümkün olduğunca bölünmeden, hatta muhtemelen ara bile vermeden.

Bunun gibi, sanat sineması severlerle sohbet babında heybemde birikenleri paylaşmak istedim: Gözlemlerim, not aldıklarım, tespitlerim velhasıl dediğim gibi bende birikenler:


  • Hangi sinema? Başka Sinema. Umarım şehrinize Başka Sinema filmleri geliyordur. Ankara’da bunun adresi Büyülü Fener Sinemaları. Sloganı: Bize her gün festival!
  • Film nasıl seçersiniz? Klasik diyebileceğimiz filmleri muhakkak görmüş olmaya çalışıyorum.Önceden oyunculara bakarak film seçerdim. Şimdilerde daha çok yönetmenlere göre film seçiyorum. Daha önce izleyip beğendiğim bir yönetmenin bir diğer filmini de görmeye çalışıyorum. Film seçerken eğer yönetmenleri tanımıyorsam Ruken hocanın önerdiği gibi farklı ülkelerden gelen farklı seslere, anlatılara kendimi açmayı seviyorum. Şu soruları sormaya da özen gösteriyorum: Yönetmen hegomonyanın ne kadar uzağında? Kadın mı? Siyahi mi? Engelli mi? Genç mi? Bir yönetmenin ilk filmi mi? Hollywood dışından bir film mi?
  • Sanat sinemalarını sinemada izleyemeceksek hangi platformlar bizim için iyi fikir olabilir? Bu noktada henüz keşfetmediyseniz kesinikle Mubi‘yi öneririm. Söz konusu sanat sineması olunca Netflix pek tatmin etmiyor. Ancak şaşırtıcı biçimde Bein Connect festival seçkisi sezonun hemen akabinde gösterime sunduğu filmlerle izleyicisini gerçekten mutlu ediyor. Bu arada televizyondan film keyfinde TRT2′yi dünyalara değişmem : )
  • Takip edilebilecek festivaller? Ülkemizde İstanbul Film Festivali, Antalya Film Festivali, Adana Film Festivali, Uluslararası Ankara Film festivalı, FilmEkimi, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali gözde festivallerden. Yurt dışındaki festivallerden ise başta Cannes Film Festivali’ni sayabiliriz belki. Venice, Berlin, Toronto, Sundance ilk aklıma gelenler.
  • Hangi dergiler? Sinecine (Sinema Araştırmaları Dergisi), Altyazı, Sekans
  • Üstüne biraz daha okumak istersek ne okuyalım? Katıldığım seminerlerden ve aldığım sinema derslerinden derlediğim okuma listesini bu yazıda bulabilirsiniz.
  • En sevdiğim sanat filmlerinden bir liste hazırladım: Festival Tadında Filmler Listesi. Sizin önerilerinizi duymayı da çok istiyorum. Siz hangi filmleri listenize alırsınız?

Acaba bu sorulara sizin yanıtınız ne olurdu?

Sanat sineması severler olarak burada toplansak da bolca sohbet etsek, ne dersiniz?

Bana sevebileceğim bir film söyleyenin gerçekten bende yeri ayrıdır : )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s