Yardımcı İnternet Siteleri, Araçlar

Bir sunum yaparken, katılımcılardan görüş isterken veya bir broşür hazırlarken pek çok aşamada bizi hızlandıracak, kullanımı kolay, ulaşılabilir bir aracımız olsun isteriz.

Bu yazıda kolaylıkla kullandığım, beni hızlandıran sitelerden, uygulamalardan veya araçlardan bahsedeceğim. Umarım deneyince “İyi ki denemişim!” dedikleriniz çıkar!


Sunum Hazırlarken-PREZİ

Power Point’te sunum hazırlıyoruz. Bazen değişiklik iyi gelir diye düşünüyorum. Henüz Prezi‘yi denemediyseniz muhakkak göz atın derim. Power Point’te yapabildiğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz yanı sıra oldukça hareketli ara yüzleri, desenleri bulunmakta. Özellikle dinamik, eğlenceli sunumlar için vazgeçilmeniz olabilir.

gERİ dÖNÜŞ aLMAK İSTEDİĞİNİZDE
– MENTİMETER

Sunum yaparken katılımcıya bir şey sormak, anlık bir görüş almak isterseniz bu noktada Menti meter hızlıca cevap almanızı sağlayacak. Katılımcılar için de eğlenceli bir süreç olacaktır. Küçük anketler için, anlık geri dönüşler için harika bir araç.

Nasıl hissettiklerini bir kelime ile anlatmalarını istediğinizde ekranınızda aşağıdaki gibi bir kelime bulutu oluşturabilirsiniz.

– Padlet

Benzer şekilde Padlet ‘i de kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar özellikle kullanıcı dostu oluyorlar. Denemediyseniz bence şans verin.

Görseller hazırlarken-CANVA

Canva çok hızlı geliştirilen bir araç. Sanırım yüzlerce tasarımcıyla çalışıyorlar. Ayrıca her gün yeni bir medya için tasarım yapıyorlar. Davetiye, broşür, kitap ayracı, instagram hikayesi ve hatta e-kitap hazırlamak için canva size üstünde rahat değişiklikler yapabileceğiniz şablonlar sunuyor. Daha şık, özgün tasarımlar için denemenizi öneririm.

Toplantılar için-zoom

Sanırım bu dönemde herkes bir şekilde Zoom ‘u duymuştur. Zoom kayıt alma, ekran paylaşma gibi sunum yaparken aradığımız özelliklerin yanı sıra katılımcılardan gruplar oluşturup alt odalarda onların görüşmesini sağlamak gibi farklı özellikler de sunuyor.

Bu süreçte online sunum yapmak veya eğitim almak isteyenler için kurtarıcı oldu diyebiliriz. Almak istediğiniz bir eğitim Zoom aracılığı ile veriliyorsa eğitim kalitesi bakımından pek çekinecek bir şey yok diyebilirim. Öte yandan veri güvenliği konusu her zaman soru işareti olabilir.


Siz neler kullanıyorsunuz? Neyi denememizi önerirsiniz? Merakla bekliyorum!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s