Neden Farklı Alanlarda Okumalar Yapıyorum?

Geçen gün doğa yürüyüşü sırasında birisiyle tanıştım. Birçok üniversiteden farklı birçok lisans eğitimi almış. Doktorasını dahi tamamlamış. Sosyoloji, kültür çalışmaları, siyaset bilimi, grafik tasarım… diye saydı ilgilendiği, okuduğu alanları.

Sordum: “Ne için okuyorsunuz?” diye. Duymak istediğim cevap için de yönlendirmeye çalıştım kendisini, başta şunu ekleyerek: “Özel olmazsa sormak istiyorum…” Yani bana özel bir cevap ver demek istedim, bana içindeki cevabı ver. Cevabını duymak istedim. Bilhassa cevabında kendi cevabımı aradım.

Belli bir mesleki formasyon aldıktan sonra ne için okuruz özellikle farklı alanlarda? Nedir bizi motive eden?

Ben ne için okuyordum? İş sahibi olmak için mi? İşimde yükselmek, kariyer yapmak için mi? Daha çok kazanmak için mi? Bir mevkiye gelmek için mi?

Onun da bunlardan sebep okumadığını düşündüm.

Ben hayattan daha çok zevk almak için okuyorum. Yaşamı anlamlandırmak, kendimi, başkalarını, diğer yaşamları daha iyi anlayabilmek için okuyorum. Sorular sorabilmek, farklı düşüncelerle tanışmak, oradan daha farklılarına yol alabilmek için okuyorum.

Karşılaştığım engellerle, sorunlarla daha barışık olabilmek ve ayrıca onların üstesinden daha konforlu ve kazanımlı gelebilmek için okuyorum.

Sanki okudukça, gözlemledikçe, izledikçe çember tamamlanıyor ve her defasında daha da genişliyor.

Adeta kanatlarım oluyor. Yetmeyince şöyle bir havalanıveriyorum. Açım genişliyor, gördüğüm şeyi farklı boyutlarıyla görüyorum. Sanki ardına geçiyorum, duvarın arkasındakini görür gibi. Bakış açımı genişletmek, zihnimi genişletmek bana daha geniş bir oyun alanı sunuyor sanki. Daha özgür hissediyorum. Kollarım uzuyor ve sanki daha rahat kucaklıyorum hayatı.

Bu özgürlük hissini seviyorum.

Bu bakımdan her meydan okuma, her yenilik, her sürpriz, her çarpışma, tartışma benim için yeni bir enerji demek. Fırsat demek.

Bu blog da bunun için değil mi zaten? Paylaşmak ve yeni düşüncelerle tanışmak.

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Ferit dedi ki:

  Sorunuza o kişi ne cevap verdi?

  Liked by 1 kişi

  1. Zeynep Yılmaz dedi ki:

   🙂 Söyle bir gülümsedi, hafif dudak büker gibi. Sonra biraz sorum araya kaynar gibi oldu, malûm doğa yürüyüşü temposu. Sonra ben de heveslerimden, okuma gayretimden bahsedince daha bir anlamlı buldu sorumu sanırım. Net bir cevap olmasa da, kariyer ve para için olmadığını anladım. Belki de tekrar sorabiliriz bu yazı sayesinde:)

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s