Mülakatın Sonrasında

Tebrikler, mülakatınız bitti !

“Şimdi bizden haber bekleyin” dediler. Peki şimdi sizi neler bekliyor? Beklerken neler yapabilirsiniz?

  1. Sizce mülakatınız nasıl geçti? Mülakattan hemen sonra bu konu üstüne düşünün, sıcağı sıcağına. Bunun bir değerlendirmesini yapın. İyi geçmediyse sizce sebebi neydi. Nerelere daha fazla hazırlık yapabilirsiniz? Bu tecrübe size ne öğretti? Kendinizi iyi ifade edebildiniz mi? Eksiğiniz neydi? Hangi soruda en çok zorlandınız? Düşünün, ölçün, biçin, tartın; iyi gelecek.
  2. Size neler sordular not alın muhakkak, unutmam sanırsınız hemen unutulur. İlgilendiğiniz sektörde öne çıkan sorular bir sonraki mülakatınız için size yardımcı olacaktır.
  3. Kısa bir teşekkür yazısı gönderebilirsiniz. Size bu imkanı tanıdıkları, bu fırsatı verdikleri için teşekkür edebilir, işe ne derece ilgi duyduğunuzu, kurumda çalışma isteğinizi bir iki cümle ile ifade edebilirsiniz.
  4. Mülakatınızın üstünden belli bir zaman (iki haftaya yakın) geçti ve henüz size bir dönüş olmadıysa nazik bir şekilde sürecin nasıl ilerlediğini sorabilirsiniz.
  5. Eğer mülakatınız olumsuz sonuçlanırsa, eğer sistemleri buna imkan veriyorsa (teşekkür mailinizde) sizin için tavsiyeleri, geri dönütleri olursa duymaktan memnun olacağınızı belirtebilirsiniz. Umuyorum bunun için zaman bulabilirler, bu kısım sizin gelişiminize yardımcı olacaktır.
  6. Bu süreçte eğer mülakatınız olumlu sonuçlanır size bir teklifle gelirlerse, siz onlarla hangi konularda pazarlık yapmak, görüşmek istersiniz buna yoğunlaşabilirsiniz. Bazı sorular vardır aklınıza takılan ancak mülakat öncesinde sormaktan da çekineceğiz, bu soruları düşünebilirsiniz. Teklif edecekleri ücret aralığı ne olsa sizin için uygun olur? Sizin karşı teklifiniz ne olabilir, neden? Servis, yemek , ücret artışı, yükselme imkanları, kurumun gelecek perspektifi gibi konularda sorularınızı hazırlayabilirsiniz.
  7. Eğer öğrenebilirseniz, sizinle ilgili en çok neyi beğenmişler, sevmişler? Hangi özelliğiniz onlar için dikkat çekici olmuş? Bu da kendinizle ilgili bir fikir verir size. Belki de farkında olmadığınız bir yanınız, özelliğiniz onları etkilemiştir.
  8. Sizin hangi özelliğiniz onlar için ikna edici olduysa işe başladığınız zaman da özellikle bu özelliğinizi işinize yansıtmanızı bekleyeceklerdir. İşteki performansınız için bunu bilmeniz size yardımcı olacaktır.
  9. Eğer teklifleri sizin için uygun olmayacaksa, bu işi kabul etmeyecekseniz en kısa zamanda karşı tarafa haber vermeniz iyi olacaktır. Bunu bildirirken de yine nazik bir şekilde süreç için teşekkür edip, neden işi kabul edemediğinizle ilgili genel geçer bir ifade ile, ileride başka fırsatlar için karşılaşma isteğinizi, uygun bir aday bulabilmeleri için dileklerinizi belirtebilirsiniz.

Eğer bu mülakatta aradığınız işi bulamadıysanız mülakat tecrübesinin size en yüksek faydayı sağlaması için elinizden geleni yapın. Bu mülakat size neler kazandırdı? Neler öğrendiniz, gözlemlediniz? Bunu bir pratik sayın, eksiklerinizi tamamlayın, daha çok çalışın ve bir sonraki mülakat için daha hazırlıklı olun.

İyi çalışmalar ve bol şanslar!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s