Dizi Severler için Bir Liste

İzleyecek harika şeyler bulmaya bayılıyorum! “Harika” derken ne demek istiyorum? Benim için harika, içinde bolca diyalog, insan ilişkileri barındıracak, çekişmeden ve entrikadan mümkün olduğunca uzak kalabilecek, ufkumu açabilecek, yeni fikirler, ilham verecek ve hayata bakış açısıyla, nasihatleri ile “vay be!” dedirtecek. Ne kadar çok şey sıraladım değil mi :))

Benim için bunları sağlayan bir liste hazırladım. Tabi yukarıdaki giriş kısmından sonra listenin bu denli kısa olması şaşırtıcı olmasa gerek 🙂


 1. This is Us (Bizim Hikayemiz): Ben bu diziye bayıldım. Bu eylül ayında yeni sezonu çıkıyor sanırım. Bir ailenin öyküsü, anne-babalar, çocuklar, torunlar üstünden anlatılıyor. Geri dönüşlerle öyle güzel anlatmışlar ki! Çok çok tavsiye ediyorum.
 2. Downtown Abbey: Dizi 1912’de İngiltere’de aristokrat bir ailenin malikanesinde başlıyor; hem ailenin, hem de malikane çalışanlarının hayatlarını anlatıyor. Kısmen dönemin önce çıkan olaylarına da değiniyor. 19. ve 20. yy ‘a özgü romantizm de var 🙂 Dönem hikayeleri ve İngiliz aksanı sevenler için oldukça keyifli bir dizi.
 3. The Handmaid’s Tale (Damızlık Kızın Öyküsü) : Margaret Atwood’un aynı isimli romanından bir uyarlama olan dizi, gelecekte doğurganlık oranının oldukça düşmesi sonucunda doğurgan olan kadınların damızlık olarak tutsak edildiği bir geleceği anlatıyor. Oldukça çarpıcı bir dizi. Her bölümünü nefesimi tutarak izlemiştim.
 4. 13 reasons Why (13 Sebep) : Bir gençlik dizisi. Herkese tavsiye ediyorum. Gençlerin yaşadığı bunalımları, iletişim kurmaktaki zorluklarını, akran zorbalığını, her şeyi çok iyi anlatan bir dizi. Ailelerin, öğretmenlerin nasıl davranmaları gerektiğine de ışık tutuyor. Bu dizinin ayrıca kendi internet sitesi var. Zorbalık, cinsel şiddet, duygusal şiddet konuları üstüne oyuncular ve ekip ile yapılan röportajları ve daha fazlasını içeriyor. 10 üzerinden 10 benim için.
 5. After Life (Yaşamdan Sonra) : Eşini hastalık nedeni ile kaybedince kendisini iyice kapatan, aksileşen bir erkeğin hikayesi. Gün içerisinde karşılaştığı ilginç olaylar, verdiği muzip cevaplar bu diziyi oldukça eğlenceli ve öğretici kılıyor. Çok tavsiye ediyorum.
 6. Le Bazar de la Charité (The Bonfire of Destiny / Alevlerin Ardından):Yaşanmış olaylardan ilham alınan bu dizide kahramanlarımız sürekli doğru olan şeyi yapmak ile sınanıyorlar. Doğru olanı yapmanın her zaman çok kolay olmadığını, gerçekten büyük bir cesaret, adanmışlık, kararlılık gerektirebileceğini ama bu sancının yaşanabilir bir toplum doğuracağını harika bir şekilde anlatıyor.
 7. The English Game (2020– ): 19.yy ‘da İngiltere’de futbolun gelişimini anlatan dizide bir tarafta pek çalışmayan aristokratları, diğer tarafta ayak takımı diye adlandırılan işçi sınıfını görüyoruz. Yaşamları, mücadeleleri, doğru olanın ne olduğu yönündeki tartışmaları seyirciyi canlı tutuyor. Nereden nereye geldiğimizi görmek de bizleri gülümsetiyor. (Bir sezon, toplam 6 bölüm)
 8. Derek (2012–2014): Olgun yaştaki kişilerin bakım evinde çalışan bir kadın ve onun gönüllü dostları Derek, Kevin ile geçen tatlı, muzip, komik, absürt, dramatik anlar. Biz izlerken gözlerimiz dolu dolu çok eğlendik, çok güldük. Kevin’in hallerine dayanabilirseniz çok tavsiye ederim. Kevin sebebiyle yer yer +18 olabilir 🙂 (İki sezon)
 9. The Morning Show (I) (2019– ) #MeToo hareketinin bir sabah programına sıçramasıyla hayatları değişen sunucular, kanal yönetimi, alınan kararlar, neyin doğru olacağına dair süregelen tartışmalar, yeni başlangıçlar ve dahası… Çok etkilenerek izledim. İkinci sezonu bekliyorum.
 10. Years and Years (Seneler ve Seneler) (2019) Dünyanın bu halinden kim(ler) sorumlu? Dünya nereye gidiyor? Bu sorular hakkında düşünmemizi sağlayan bir dizi.

Maalesef listem şimdilik bu denli kısa. Bu sebeple önereceğiniz harika diziler benim için çok değerli olacaktır.

Neler önerirsiniz?

14 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. fucar dedi ki:

  The Handmaid’s Tale yi takip ediyorum, Blue tv de altyazı ile yayınlanıyor,
  Ayrıca, Netflix de çok güzel diziler (ve belgeseller) var, Mesela Black Mirror’un yeni sezonu ne oldu, keşke bunuda yazsaydınız!

  Liked by 2 people

  1. Zeynep Yılmaz dedi ki:

   Black mirror dizisini bayılarak izliyorum. Bazen kötü bir şey olacak hissiyle çok kasılıyorum, ürperiyorum. Hatta sonunu görmeye dayanamadığım bölümleri bile var 🙂 Ama çok sorgulayıcı, eleştirel, kesinlikle listeye girmeli diyorum, çok haklısınız!

   Liked by 1 kişi

 2. Başlangıçlara dedi ki:

  Orange Is The New Black dizisini önerebilirim. Farklı etnik gruplardan, farklı inançlardan kadınların hapishanede yaşadıklarını anlatıyor. Dizide başrol olsa da her bölüm başka bir kadın başrol. Ve karakterler derinlemesine inceleniyor. Amerika’nın sorunlarına da, kadınların sorunlarına da değiniyor.

  Liked by 1 kişi

 3. Ayşegül Çetiner dedi ki:

  This Is Us’ı izlerken bir hayat hikayesinin önemini ve gerçekten Jack sayesinde geleneklerin güzelliğini gördüm. Yabancıların bu gelenek anlayışına hayranım ve tabiki de favori karakterlerimi de söylemeden geçemeyeceğim; Jack, Toby, Randall, William, Doktor. Tavsiyeleriniz gerçekten çok güzel 🙂

  Liked by 1 kişi

  1. Zeynep Yılmaz dedi ki:

   Biz de William’in özel hayranıyız 🙂 Her bölümü öyle heyecanla izledim ki! Sorunları nasıl cozdukleri, iletişim dilleri adeta özel ders gibiydi benim için. Tavsiyelerimi beğendiğinize göre ortak bir damak tadımız olsa gerek 🙂 Sizin tavsiyelerinizi duymak için sabirsizlaniyorum😊😊

   Liked by 1 kişi

 4. Ayşegül Çetiner dedi ki:

  Açıkçası ben bu dizi/film konularına girdiğimde susmam çok zor olur fakat size özetle birkaç tavsiye vereceğime inanıyorum. 🙂 Her bölümün sonunda verdiği anlamla, insanı felsefeye sürükleyen Six Feet Under’ı, hastaların gerçek hikayeleriyle beni hep etkileyen ve sonunda çaldığı müziklerle hayran kaldığım House MD’yi ve komediyle karışık güzel bir aile hikayesi sunan Speechless’ı tavsiye edebilirim. 🙂 This Is Us ile beraber, bu üçü şu an benim en beğendiklerim arasında.

  Beğen

  1. Zeynep Yılmaz dedi ki:

   Üçünden de bihaberim. Çok heyecanlandım. Şimdi Downtown Abbey’i aynı ilgiyle izliyorum. Bitirince bu söylediklerinize bakacağım. Filmlerle ilgili listelerime bakabildiniz mi?? Ben de daha çok sinemaciyim:)

   Liked by 1 kişi

   1. Ayşegül Çetiner dedi ki:

    Keyif alarak izleyeceğinizi umuyorum, heyecanladığımı da söylemeden geçemeyeceğim. 😅 Yazılarınızı daha demin inceledim, film tavsiyelerinizi kaydettim. Listemi bitirdiğim zaman, sizin yazılarınızdan da yola çıkarak yeni film listemi yapacağım ve büyük bir keyifle izleyeceğim. Herhalde blogunuzda epey vakit geçireceğim, tavsiyeleriniz çok hoş 🙂

    Liked by 1 kişi

    1. Zeynep Yılmaz dedi ki:

     Bunu duymak harika! Çocuklarla ilgili sizden duyacak cok seyimiz olacak. Yazılarınızı merakla bekliyorum 🤗🤗🤗

     Liked by 1 kişi

 5. ilker dedi ki:

  Liste ve yazılanlar bana o kadar uzakki bizim evde her Eylül ayında türk dizileri başlar ve her kanalda , eşimin her akşamda bir dizisi oluyor öyle korkuyorumki, bir gün kalktığımda CNN yada NTV de Emrah yada Özcan Denizin bir dizisinin başlaması 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️
  korkudan cümleyi bile tamamlayamadım ; Hayır adamlar 50 yaşına geldi hala 20 li yaşlarında yeni tanının Kadın oyuncularla Aşk yaşıyor dizide , bir yönetmende demiyor arkadaşım Artık Sen baba rolünde oyna Saçlarını boyatmana gerek yok 1982 den beri ekrandasın o gün doğanlar 40 yaşına basmak üzereler , sonuç olarak bende bir gün star , Atv , Fox dizilerinden zaman bulursam sizin yorumlara katılabilecem ; ama her akşam Konaklarda zengin ağa rolleri yada Porsche arabalardan inen yakisikli/ güzel lerden vakit bulursam yorum yazarım emin olun . ( Bu arada 16. yılına giren arka sokaklara yorum yapmadım onun için No Comment 🤦‍♂️)

  Liked by 1 kişi

  1. Zeynep Yılmaz dedi ki:

   Yaaa harika yazıyorsunuz İlker bey 👌👌👌 Konu toplumsal cinsiyet olunca zaten kalbim daha tempolu atmaya başlıyor. Dediğiniz gibi kadının yaşı var erkeğin yok. Oyuncuların kariyerleri bakımından da müthiş bir ayrım. Dünyada böyle bu konu maalesef. Geliyorum bizim dizi onerilerimize 🙂 This is Us dizisi müthiş bir aile hikayesi. Muhakkak deneyin diyorum:)

   Liked by 1 kişi

 6. Metin Bayankulu dedi ki:

  This is Us’u henüz izleyemedim ama fırsat bulduğum ilk anda izleyeceğim. The handmaids Tale’in ise 2.sezonunu da izlemenizi öneriyorum oldukça beğeneceksinizdir. Blogumda da dizi hakkında bir incelemeye yer verdim. Bakabilirsiniz 🙂

  Liked by 2 people

 7. arevaba dedi ki:

  Mindhunter dizisini öneriyorum bence mükemmel bir dizi, seveceğinizden de eminim. Son zamanlarımın favorisi.

  Liked by 2 people

 8. tahsinunlu dedi ki:

  Son yıllarda dizi sektörü çok gelişti ve gerçekten başarılı diziler yapıldı. Zaman zaman çok sevdiklerim oldu. Birkaç tanesini sıralamak isterim. Ama öncelikle büyük usta yönetmenlerin elinden çıkmış eski tarihli sanatsal ve izlenesi 3 önemli diziden bahsetmek istiyorum;
  1,Alfred Döblin’in muazzam eserinden uyarlanan Rainer Werner Fassbinder’den “Berlin Alexanderplatz” ( Bugünlerde sanırım yeniden çekimi gündemde)
  2. Kristof Kieslowski’nin Polonya televizyonu için yaptığı 10 bölümden oluşan farklı bir 10 Emir yorumu “Dekalog”. Yönetmen sanki her bölümde 10 Emir’e meydan okuyor.
  3. Lars von Trier’in Riget (Kingdom) serisi. 12 bölüm olarak tasarlanıp başrol oyuncusu zamansız ölünce sadece 8 bölüm çekilebilmiş bir başyapıt. Zamanında Amerikalılar yeniden çekim yapmak isteyip elini yüzünü bulaştırmışlardı.
  Her 3 Diziyi de izleyebileceğiniz link: https://cinem-art.net/category/tv-shows/

  Günümüzde severek takip ettiğim birkaç dizi var. İlk başta Breaking Bad ve onun Spin off’u Better Call Saul tabi ki. Ayrıca Fargo ve True Dedective dizileri gerçekten zeka ürünü ayrıksı diziler.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s