Hakkımda

Zeynep YILMAZ

Sosyal Girişimci, Kalkınma Uzmanı

Gıda Mühendisliği, Tarım Ekonomisi ve Sosyoloji alanında eğitim aldım/alıyorum.

Kendimi en çok sosyal girişimci olarak tanımlamayı seviyorum.

Sorular sormayı seçiyorum ama cevapları vermeyi değil. Rahatsız eden, sorgulayan, düşündürten, fark ettiren sorular… Cevaplar sizde.


İlk iş tecrübem olan Kalkınma Ajansı hangi alanda çalışmak istediğimi anladığım yer oldu. Nasıl kalkınabiliriz, nasıl daha gelişmiş bir ülke olabiliriz sorusuna verdiğimiz yanıtları – potansiyelimizi harekete geçirmek, gelişmişlik farklarını azaltmak, farkındalığı artırmak, girişimciliği özendirmek – bir yaşam şekline dönüştürmeyi amaçladım.

Bu amaçla siteyi potansiyelimizi uyandıracak, farkındalığımızı artıracak ve böylelikle hayatlarımızın daha konforlu olmasına katkı sağlayacak bir paylaşım platformu olarak tasarladım.

Eleştirel Düşünmeİletişim & İlişkilerKalkınma: Birlikte YaşayabilmeKariyer & GençlikKendine İyi Bakma üstüne yazıyorum. Kitapfilm ve belgesel önerilerim de olmazsa olmazlarım. Tüm yazılarıma ulaşmak isterseniz lütfen tıklayın. Üstüne uzun uzun yazdığım bazı başlıkları e-kitaplarda topladım. E-kitaplarıma göz atmak isterseniz lütfen tıklayın.

Dahası bu konuların üstüne konuşabileceğim davetleri memnuniyetle kucaklıyorum. Hatta ufak bir grup olabildiğimiz her defasında etkinlik ve atölye (birlikte düşünme) çalışmaları yapmaya bayılıyorum. Böylelikle ilham vermeyi ve sizlerden de ilham almayı umuyorum.

Kendimi daha iyi nasıl anlatabilirim sorusuna cevabım değerlerimde (aşağıda) yatıyor.

Eğitimim ve yetkinliklerim ile ilgili ayrıntıları aldığım eğitim & iş tecrübem yazımda bulabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun derseniz:

Düşünüyorum ve düşlüyorum.

Toplumların refah seviyeleri nasıl artabilir? Geride kimseyi bırakmadan kalkınmak mümkün mü? Zenginleşmeye çalışırken dünyanın kaynaklarını sürdürülebilir bir şekilde mi yönetiyoruz? Tek bir pasta var ve ondan dilimler mi kapmaya çalışıyoruz, yoksa pastamız her daim büyüyebilecek, bizim iyiliğimize cevap verebilecek mi?

Daha iyisini yapabileceğimize inanıyorum. Kendimizden başlayarak 

Bulunduğumuz çevre, toplumumuzun refah düzeyi, nasıl yönetildiğimiz hepsi kim olduğumuzu, nasıl düşündüğümüzü, nasıl yaşadığımızı önemli derecede etkilemekte. Bu durumda yalnızca bizim iyi olmamız yetmiyor, hep beraber belli bir iyilik halinde olmamız ön plana çıkıyor. Gerçi toplumun iyiliğinden bir fayda sağlamayacak olsaydık bile, iyiliği yaymak istemez miydik?

Paylaştıkça daha iyiye, beraberce.


Amacım

Lisedeyken edebiyat hocamız ne olmak istediğimizi sormuştu. “İnsanları gülümsetmek/güldürmek istiyorum.” demiştim. Bunun üstüne sınıftan biri “Ne o, palyaço mu olacaksın?!” diye sormuştu.

Zaman zaman cevabım ve akabinde gelen bu soru zihnimde dolaşır. Tekrar tekrar düşünürüz ya, acaba aptalca bir cevap mı verdim, biraz hafif mi kaçtı, garip mi gözüktüm… Hayatta ne yapmak istediğimi, nasıl biri olmak istediğimi kendime sıkça sorarım. Bugünlerde bu sorunun üstüne düşündüğüm zaman aslında vakti zamanında ne istediğimi tam olarak bilmişim, bilerek cevap vermişim diye düşünüyorum.

Nihayetinde insanları gülümsetmek istiyorum.

İnsanlara ve doğaya mümkün olan en az zararı vermek ve bunun üstüne çıkıp, artırıp, yapabildiğim ölçüde doğaya ve insanlara yararlı olmak istiyorum. Umuyorum ki bu sayede gülücüklerde milyonda bir de olsa bir payım olsun : )


Değerlerim

Ailemizden, yaşadığımız toplumdan, zamandan aldığımız,  değiştirdiğimiz, içimizden gelenlerle harmanlayıp özümsediğimiz değerler bizi biz yapıyor, bize yol gösteriyor.

En iyi onlar anlatıyor, nasıl yaşayacağımızı, davranışlarımızı neyin dürtülediğini, alışkanlıklarımızı, toplamda “ne” olduğumuzu.

Eşitlik

Herkesin ve her şeyin biricikliğini kabul etmek. Coğrafyadan, zamandan, imkanlardan gelen farklılıkları anlamlandırmak, şeyler arasında üstünlük arayışına girmemek.

 • Fiziksel özelliklerimizden, doğduğumuz topraklardan, konuştuğumuz dillerden bağımsız olarak saygılı olmak
 • Canlılara duyduğumuz empati ve sempatinin yaşadığımız coğrafya ile sınırlı olmaması
 • Bir insanın ve/ya toplumun diğer kişi ve/ya toplumlara hükmetmemesi

Farklılıkları anlamak, kabul etmek, farklılıklara saygı duymak ve onları var etmek

Özgülüğü yaşatmak

 • Bir kişinin ve/ya toplumun bir kişiyi ve/ya toplumu incitecek, ezecek, sindirecek, o kişilerin özgünlüğünü bozacak şekilde hareket etmemesi

Paylaşmak

İmkanları yaymak, kaynakları sürdürülebilir kullanmak, yeni kaynaklar yaratmak, değer yaratmak

 • İnsanlığın getirdiği ortak değerler ve bilgi birikimi ile keşfedilen, üretilen bilgi ve ürünler yine bizler için ulaşılabilir olmalı
 • Kişileri bu haklarından mahrum edecek şartlar oluşturulmamalı

Özgürlüğü yaşatmak, var etmek, yaymak

İnsanların kendilerini gerçekleştirebilmelerine imkan vermek, engel olmamak, hakların varlığını savunmak

 • Kişiler hedeflerini, ne istediklerini, nasıl yaşamak istediklerini keşfedebilecekleri kaynaklara sahip olmalıdır
 • Her insanın düşünmeyi öğrenme, muhakeme yeteneğini geliştirme, kendine, sevdiklerine zaman ayırabilme imkanı, özgürlüğü olmalıdır
 • Yaşadığımız, var olduğumuz ve etkilendiğimiz alanlarda verilecek kararlarda, oluşturulacak atmosferde söz sahibi olmalıyız

Gönüllülük

Destek olmaya, yardım etmeye, iyileştirmeye niyetli, istekli olmak

Sorumluluk almak, sorumluluk taşımak

Kararların, tercihlerin sonuçlarını kabul etmek, anlamlandırabilmek

 • Değerler kişilerin şahsi menfaatlerinden, zamandan ve mekandan bağımsızdırlar.

Kendini yönetebilmek

Etki altında kalmamak, zayıflıklarını güçlendirmek, manipüle olmamak, kararlarını düşünerek vermek, tercihlerini, davranışlarını, tutumlarını bilinçli bir şekilde seçmek

 • İnsanları manipüle edecek söz ve davranışlar, bilgi akışı ahlaki değildir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s