Şu anda zengin olduğumuzu düşünelim,ne için zengin olurduk?

Bugün orta gelirli bir kişi, bundan yalnızca birkaç on sene önce o dönemin zenginlerinin sahip olamayacağı konfora ve lükse sahip.

Birkaç sene önce lüks olan ulaşım, bilgiye erişim artık lüks değil. Oldukça makul.

Geçmişte ölümlere sebep olan hastalıkların birçoğu bugün aşılarla, koruma yöntemleri ile engellenebiliyor.

Geçmişteki yoksunluk, bugün yerini bolluğa, çeşitliliğe bıraktı.

Şu anda zengin olduğumuzu düşünelim. Orta gelir düzeyindeyken sahip olamayacağımız neye sahip olabiliriz? Zenginlik özellikle ne için elzem? Bugün?

Bir şey yer değiştiriyor, doğuştan zengin olmayanlar için zengin olabilmek hiç olmadığı kadar kolay.

Bu durumda, zengin olmadan birçok şeye sahip olabildiğimiz bu günlerde, zengin olma hayali, isteği biraz atıl sanki.

Zenginlik bizim için araç olacaksa, bugün ne için zengin olmayı düşlüyoruz?

Her an zengin olabiliriz, hazırlıklı olalım:)

6 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. ferhatkonas dedi ki:

  Büyük bir heyecanla bekliyorum :))) hiç olmadığım kadar hazırm…

  Beğen

  1. Zeynep Yılmaz dedi ki:

   Ne için peki? Şu anda yapamayacağın ne yapabilirsin?

   Liked by 1 kişi

   1. ferhatkonas dedi ki:

    Sömürülmemek ve hayallerimin peşinden koşabilmek için sanırım…

    Liked by 1 kişi

 2. muhsinaltun dedi ki:

  İki uçlu bir ihtimali göz ardı etmeyelim: Her an zengin olmak kadar, fakir düşmek de olası. Her iki durumda da ortak olan şey anilik: “abruption”. Durkheim “İntihar” adlı eserinde “kuralsızlık intiharı” olarak tanımladığı durumlar arasında aniden zengin olmak ya da bir anda bütün servetini kaybetmek gibi olayları da sayar; ikisine de birden alışmak zordur çünkü.
  En iyisi ortada bir yerlerde durmak sanki. Mal varlığınız belirli bir düzeyin üzerine çıktığında, bu varlığın bir kısmında başkalarının hakkı/arzusu olma ihtimali de artar. Bu düzey örneğin İslam’da 92 gram altındır. Ancak ülkemizde Diyanet bu oranı -fakirler lehine- 80.18 gram altın olarak belirlemiş durumda. O da bugün (9 haziran) itibarıyla (117 TL x 80,18) 9.381 lira yapıyor.
  Ramazan’ın ruhuna uygun bir yorum oldu(:-)

  Beğen

  1. Zeynep Yılmaz dedi ki:

   Zenginliğin bizim zamanımız için bir ihtiyaç olmadığını, orta gelir seviyesinin oldukça tatmin edici olduğunu düşünüyorum. Yalnızca zamanı satın almak için zenginlik önemli olabilirdi, halbuki çoğu zaman zenginler oldukça angaryalarla vakitlerinin çoğunu ziyan edebiliyor. Hayallerimizin peşinden koşabilmek için zamana ihtiyacımız var, daha az angarya, daha çok üretim. Hem hayallerimiz, mal varlığından daha muğlak, başkalarının arzusundan daha da korunaklı:)

   Beğen

 3. Miles Teg dedi ki:

  Güzel bir tespit olmuş tebrik ederim. Sınırsız bir edimler kaynağı olan sınırsız paranın peşinden koşmak aslında sınırsız şeye sahip olmak adına sınırsız enerji tüketmektir ve bu da bünyeye stres olarak yansır. Hayallerimizin eneler olduğuna şöyle bir durup bakarsak yani sorduğunuz gibi ne için zengin olmak istiyoruz sorusunu kendimize sorarsak onların aslında o kadar da çok para gerektirmediğini görürüz çoğu zaman. Evet orta gelir sınıfından bir birey olmak için de günde 8 saate yakın çalışmak gerekiyor ve bu angaryaya katlanmak zorunda kalıyoruz. Ama sonuçta toplumsal refah hepimizin çalışmasını gerektiriyor. Belki hepimiz birlikte mücadele ederek ve toplumsal uzlaşı yoluyla bu angarya süresini kısaltabiliriz. Ancak tek başına bir kişinin çalışma angaryasından kurtulmak ve ölene kadar lüks yaşamak için mesela 5m $ servet edinmeyi amaçlamasını anlamsız buluyorum. Diğer herkes mesela çocukluk arkadaşın, en sevdiğin kuzenin, şu anda çalıştığın iş arkadaşların bu angaryadan kurtulmamışken o servetle nasıl mutlu olabileceksin ki zaten? Ayrıca ihtiyaç duymadığımız parayı kazanmaya çalışırken ve para hesapları içinde zihnimiz kıvranırken belki de yaşamı kaçırıyoruz. Esas zenginlik yaşamak ise mesela güzel bir uyku, bir dost merhabası, bir pazar sabahı kahvaltısı ise, nasıl zengin olacağım ben stresi zihinden gittiğinde gerçek zenginlikler daha çok akacaktır bünyeye. Sevgiler

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s